Granuly nie sú bez rizika

Granuly (áno, správne, sú to granuly, nie granule) sú bežne dostupné a praktické kŕmne formy pre psy, ktoré väčšinou obsahujú všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály. V kvalitných granuliach nájdeme vyváženú kombináciu všetkých zložiek namiešanú s ohľadom na vek psa či úroveň jeho fyzickej záťaže, čo chovateľovi pomáha aj bez hlbších znalostí kŕmiť primerane. Napriek tomu odborníci upozorňujú na viaceré negatívne vplyvy kŕmenia granulami, dokonca aj tými naozaj kvalitnými.  


Granuly sú zvyčajne vyrobené zo zmesi rôznych druhov mäsa, obilnín, zeleniny a iných prísad, ktoré sú rozdrvené, zmiešané a potom extrudované do pevných malých kúskov. Tento proces extrúzie, ktorým sa granule vyrábajú, ako aj zloženie granúl, má hneď niekoľko potenciálne negatívnych vplyvov na zdravie psa:

  1. Po prvé, extrúzia granúl vyžaduje vysoké teploty, ktoré môžu zničiť mnoho vitamínov a minerálov, čím sa znižuje výživová hodnota granúl. Tieto zložky sú potom do granúl pridávané dodatočne, čo nemusí vždy byť v prospech psíka.
  2. Mnohé z prísad v granulách, ako sú napríklad veľmi často používané obilniny, nie sú súčasťou prirodzenej psej potravy. Psy sú mäsožravce vybavené tráviacim systémom zameraným predovšetkým na trávenie surového mäsa a kostí. Ich trávenie nie je pripravené na spracovanie obilnín a iných rastlinných materiálov (napr. hydrolyzovaných rastlinných bielkovín), je to pre ne zbytočná záťaž, ktorá v dlhodobom horizonte môže škodiť, prípadne spôsobovať hnačky alebo nevoľnosť.
  3. Granuly patria do kategórie ultraspracovaných potravín, čo znamená, že ich vlastnosti sa líšia od tých, ktoré sa nachádzajú v prirodzených potravinách. Môžu obsahovať zložky, ktoré sú pre psy ťažko stráviteľné alebo dokonca škodlivé - napríklad rafinované oleje, umelé konzervačné látky, farbivá a arómy. Podobne ako lekári upozorňujú na riziká konzumácie ultraspracovaných potravín u ľudí (významne zvyšujú riziko civilizačných ochorení či rakoviny), je potrebné na rovnaké riziká upozorniť aj vo vzťahu ku psom.

To však nie je všetko. Okrem vyššie uvedených nevýhod prináša kŕmenie granulami aj ďalšie riziká, ktoré by ste mali mať na zreteli:

  1. Obezita: Niektoré granule pre psov obsahujú priveľa sacharidov a tukov, ktoré môžu viesť k nadmernému prírastku na váhe a obezite.

  2. Zubný kameň: Mnohé granuly obsahujú zložky, ktoré sa môžu usádzať na zuboch a tvoriť zubný kameň, čo môže viesť k zubnému kazu a zubným problémom.

  3. Alergie: Váš pes si môže vybudovať alergiu na niektorú z potravín alebo prídavných látok v granulách. Alergická reakcia sa môže prejaviť rôznymi symptómami, vrátane svrbenia, vyrážok, problémov s dýchaním a iných príznakov. Samozrejme, alergia môže vzniknúť aj na potravinu v prirodzenej forme, no granule často kombinujú veľa zložiek naraz a obsahujú aj také bielkoviny, ktoré by sme pri barfovaní nezaradili. Najčastejšie ide o pšenicu, kukuricu, rastlinné hydrolyzované bielkoviny alebo doplnkové zložky (ochucovadlá, farbivá, stabilizátory a pod.). Viac o alergiách nájdete tu.

  4. Nutričné nedostatky: Aj keď sú granuly pre psy formulované tak, aby obsahovali všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály, niektoré značky môžu mať nedostatok niektorých zložiek alebo ich obsahovať v nesprávnej kombinácii. Ich dlhodobé a stereotypné podávanie môže viesť k nutričným nedostatkom a zdravotným problémom psa.

Ak by sme teda pred praktickou stránkou uprednostnili tú zdravotnú, riešením by bol jednoznačne BARF, nie granulované krmivá. Zdravá strava pre psa by mala obsahovať rôzne druhy surového mäsa, oblanšírovanej zeleniny, kosti a iné prírodné zložky, ktoré by mali byť vhodne vyvážené, aby sa zabezpečilo, že pes získa všetky potrebné živiny pre svoje zdravie a pohodu. Viac o barfovaní píšeme tu.