Kelpa: Prečo ju tak radi používame?

Morská riasa kelpa patrí k vyhľadávaným prírodným zdrojom vitamínov, minerálov a ďalších prospešných látok. Vďaka tomu ju skúsení chovatelia s obľubou používajú na zvýšenie výživovej hodnoty krmiva prirodzenou cestou. To je zároveň odpoveď na otázku, prečo nesmie chýbať ani v našich psích dobrotách.


Aké sú teda jedinečné vlastnosti kelpy a ako podporuje zdravie našich psov? Benefitov pravidelného užívania chaluhy bublinatej (ako sa tento druh kelpy odborne nazýva) vo výžive psa je hneď niekoľko:

 1. Zlepšuje kvalitu kože a srsti psa: Kelpa obsahuje zdravé tuky, vitamíny B12 a K a minerály ako jód, železo a vápnik. Ich kombinácia pri pravidelnom používaní zlepšuje vzhľad, zdravie i kvalitu psej srsti a kože.

 2. Podporuje funkciu štítnej žľazy: Kelpa ako morská rastlina je prirodzene bohatá na jód. Ten hrá kľúčovú úlohu v správnej funkcii štítnej žľazy nielen u ľudí, ale aj u našich štvornohých priateľov.

 3. Zlepšuje trávenie psa: Vďaka vysokému podielu vlákniny kelpa psom pomáha zlepšiť trávenie a podporiť zdravú črevnú mikroflóru.

 4. Podporuje imunitný systém: Okrem pozitívneho vplyvu na zdravú črevnú mikroflóru, ktorá hrá v imunite ťažiskovú úlohu, kelpa pomáha imunitu psa posilňovať aj vysokým obsahom antioxidantov, vitamínov a minerálov potrebných pre správne fungovanie imunitného systému.

 5. Pomáha predchádzať infekciám, nádorom a urýchľuje regeneráciu: Vysoký obsah antioxidantov v kelpe pomáha chrániť bunky pred voľnými radikálmi. Psy majú tak vyššiu šancu prekonať začínajúce zápaly, infekcie či skryté nádorové procesy a rýchlejšie sa zotavujú po fyzickom výkone.

 6. Potláča zápach z tlamy a znižuje tvorbu zubného kameňa: Táto morská riasa obsahuje alginát - polysacharid pôsobiaci ako prírodné antacidum. Ak má pes problém s kyselinou, kelpa môže byť správnou voľbou. Alginát navyše pomáha odstrániť zubný kameň a bráni jeho tvorbe. Kelpa tiež obsahuje jód, ktorý môže pomôcť s bojom proti baktériám v ústach a tým znížiť zápach z tlamy. 

 7. Podporuje zdravé kĺby, zuby a kosti psa: Minerály a vitamíny, ktorými je kelpa nabitá, pomáhajú nielen budovať pevné zuby a kosti, ale zároveň znižujú zápal, čím prispievajú k normálnej funkcii psích kĺbov.

Dôvodov užívania kelpy je teda naozaj veľa. Kvalitná kelpa, ako napríklad tá naša, má preto v jedálničku psa (najmä, ak ho kŕmime barfom) ako výživový doplnok svoje nezastupiteľné miesto. Mnohé psy navyše oceňujú jej jemnú morskú príchuť.

Koľko kelpy je tak akurát?

Ak zaradíme kelpu do jedálnička nášho psa, je dôležité dbať na to, aby bola podávaná v primeraných množstvách. Ako pri všetkých potravinách, ktoré majú vysoký obsah zdraviu prospešných látok, aj tu platí, že priveľa dobrého môže škodiť. Nadmerná konzumácia kelpy môže viesť k nadmernému príjmu jódu a iných minerálov.

Koľko kelpy pre nášho psíka je teda tak "akurát"?

Všeobecne sa odporúča, aby psy dostávali kelpu ako doplnok stravy v množstve 1/4 lyžičky sušenej kelpy na 5 kg hmotnosti psa denne. To znamená:

 • pre psa s hmotnosťou 10 kg odporúčame 0.5 lyžičky sušenej kelpy denne;
 • pre psa s hmotnosťou 20 kg odporúčame 1 lyžičku sušenej kelpy denne;
 • pre psa s hmotnosťou 30 kg odporúčame 1.5 lyžičky sušenej kelpy denne;
 • pre psy s hmotnosťou 40 kg a viac odporúčame 2 lyžičky kelpy denne.

Ak si nie ste istí, odporúčame vám dávkovanie pre vášho miláčika prediskutovať s vaším veterinárnym lekárom a kelpu zaraďovať do stravy postupne, aby sa organizmus psa mohol prispôsobiť. Pozor, kelpu je potrebné skladovať v dobre uzavretej nádobe, pretože jód je prchavý a postupne sa z prášku uvoľňuje.

Vedeli ste?

Morská riasa kelpa sa používa ako výživový doplnok pre psy. Poznáme mnoho druhov tejto rozšírenej vodnej rastliny, ktoré dostali rôzne názvy podľa druhu či miesta pôvodu:

 1. Kombu: Kombu je japonský názov pre druh kelpy, ktorý sa často používa v japonskej kuchyni. Určite ste sa s ňou stretli, keď ste si pochutnávali na polievke miso.

 2. Wakame: Wakame je iný druh kelpy, ktorá sa používa v japonskej i v kórejskej kuchyni. Má jemnejšiu chuť a textúru ako iné druhy. Servíruje sa ochutená a nakrájaná na pásiky.

 3. Kelpa/Kelp: Týmto slovom sa zvyčajne označuje chaluha bublinatá (lat. fucus vesiculosus). Používa sa prevažne ako doplnok stravy pre zvieratá, vrátane psov. Napríklad aj pri výrobe našich Barfiek. ;)

 4. Kelp Meal: Ide o drvenú formu kelpy používanú v poľnohospodárstve ako kvalitné organické hnojivo.

 5. Laminaria: Tento druh kelpy sa vyskytuje hlavne v oblastiach s chladnejšou klímou, ako sú pobrežia Severnej Európy a Ázie.

 6. Rockweed: Ide o druh kelpy, ktorý rastie na skalách v oceáne. Tento typ riasy sa často používa ako zdroj potravy pre morské plazy a ryby.