Srsť v lete: strihať, či nechať tak?

Prázdninové obdobie prináša psom a ich majiteľom viac pohody a pohybu v prírode, no zároveň aj vyššiu záťaž na organizmus psa v podobe vysokých teplôt a slnečného žiarenia. Jedným z najčastejšie diskutovaných problémov je otázka, ako sa v tomto období správne starať o srsť našich psích kamošov. Je vhodné psa ostrihať? Pomáha podsada chladiť, alebo, naopak, prehrieva? Ako chrániť psa pred UV žiarením?
Odpoveď závisí od typu srsti a fyziológie konkrétneho psa. A práve to je kľúč k správnej starostlivosti aj vo vašom prípade.
Srsť ako prirodzený termoregulačný nástroj
Srsť psa nie je len estetický prvok. Jej základnou funkciou je ochrana kože pred vonkajšími vplyvmi – chladom, vlhkosťou, mechanickým poškodením a v lete aj pred UV žiarením a prehriatím. Väčšina plemien a psích orieškov má tzv. dvojitú srsť – teda vrchnú (kryciu) vrstvu a podsadu. Krycia srsť je zvyčajne dlhšia, tvrdšia, odpudzuje vodu a chráni pred slnkom. Podsada je kratšia, jemná, no zároveň hustá, takže dokáže medzi chĺpkami zachytávať vzduch, čím vytvára okolo pokožky izolačnú vrstvu.
Ak je táto štruktúra v dobrom stave – to znamená, že nie je splstnatená, je pravidelne vyčesávaná a suchá – funguje pre psa ako prirodzená klimatizácia:
- izoluje psa od vonkajšieho tepla,
- odráža slnečné lúče, čím vytvára prirodzený UV filter,
- zároveň umožňuje odvádzanie telesného tepla cez povrch tela.
Tým, že sa množstvo a štruktúra srsti počas roka menia a prispôsobujú okolitej teplote, má zdravý pes zvyčajne primerané množstvo srsti k aktuálnym poveternostným podmienkam. V tomto prípade platí, že pes so zdravou, prirodzene dlhšou alebo huňatejšou srsťou je lepšie chránený pred teplom ako rovnaký pes, ktorému sme takúto srsť ostrihali nakrátko.
Práve preto sa ani u plemien ako sibírsky husky, aljašský malamut, nemecký ovčiak či samojed neodporúča holenie ani radikálne strihanie srsti počas leta. Takýto zásah naruší termoregulačnú funkciu srsti, vystaví pokožku priamemu slnku a môže viesť k prehriatiu, spáleniu kože alebo zápalovým reakciám.
Ako srsť najlepšie pripraviť na leto?
- V lete je potrebná systematická, ideálne každodenná starostlivosť o srsť vo forme prečesávania kefou určenou na odstraňovanie nadbytočnej podsady či odumretej srsti (ak si nie ste istí, ktorá kefa bude v prípade vášho psa najúčinnejšia, nechajte si poradiť od personálu v chovateľských potrebách).
- V teplejších mesiacoch odporúčame tiež občasné kúpanie (raz za 4-6 týždňov) s použitím jemného šampónu, ktoré pomôže uvoľniť odumreté chlpy a udržať kožuch bez nečistôt či nadmernej mastnoty.
- S príchodom teplejších dní neponechávajte psa priveľa v interiéri, tobôž nie v priveľmi klimatizovanom priestore. Práve pobyt na slnku (s rozumom) a čerstvý vzduch vášmu chlpáčovi pomôžu podporiť prirodzené hormonálne zmeny v tele, ktoré ovplyvnia aj výmenu srsti.
Pokiaľ ide o plemená, ktorých srsť neustále dorastá (napr. pudel, bišón, yorkshire), skracovanie kožucha by sme nemali úplne vylúčiť, pretože je dôležité pre hygienu a pohodlie psíka. Mali by sme sa však vyhnúť strihaniu úplne nakrátko a udržovať skôr strednú dĺžku srsti.
Plemenám, ktoré vyžadujú trimovanie (ako Jack Russel teriér, westík, kokeršpaniel), je potrebné aj počas leta túto procedúru pravidelne dopriať, inak sa vonkajšia krycia srsť nebude obnovovať, splstnatie a psík sa nebude môcť primerane chladiť.

Kožuch ako rizikový faktor
Na druhej strane, ak je srsť zanedbaná – najmä ak sa podsada počas pĺznutia nevyčesáva – môže dôjsť k jej zhutneniu. V takomto prípade cez ňu vzduch nemôže prúdiť, čím srsť prestáva plniť svoju izolačnú funkciu a dochádza k hromadeniu tepla a vlhkosti pri koži. Tento stav je ideálny pre rozvoj tzv. „hot spotov“ – akútnych mokvajúcich dermatitíd, ktoré sú bolestivé a vyžadujú veterinárne ošetrenie.
Rizikovou skupinou sú aj psy s veľmi hustou, ťažkou srsťou a veľkým telom – ako napríklad bernardíny, newfoundlandy či leonbergery. Tieto plemená pôvodne vznikli v chladnejších klimatických pásmach a štruktúrou srsti, ale aj celkovou telesnou stavbou sú adaptované skôr na zimu ako na teplo. Hoci ich srsť dokáže pomerne efektívne chrániť pred teplom, v stále horúcejších stredoeurópskych letných podmienkach môžu tieto psy rýchlo utrpieť úpal, najmä ak nemajú prístup k tieňu, chladu a vode. U týchto plemien je pravidelná starostlivosť o srsť skutočne kľúčová. Rovnako odporúčame obmedzenie aktivity počas najteplejších častí dňa. Zvlášť nebezpečná je kombinácia tepla a vlhka, preto dbajte na to, aby bol havkáč v suchu a primerane vetranom priestore.
Krátkosrsté a nahé plemená: menej srsti ≠ menej problémov
Opačným extrémom sú psy s krátkou alebo takmer žiadnou srsťou – napríklad doberman, dalmatínec, whippet alebo čínsky chocholatý pes. Mnohí majitelia si myslia, že takáto srsť je výhodou, pretože sa pes „neprehrieva“. V skutočnosti však práve tieto plemená patria medzi najviac ohrozené slnečným spálením a prehriatím, pretože ich pokožka je zle chránená nielen pred UV žiarením, ale nemá ani izolačnú vrstvu, ktorá by regulovala teplotu.
U svetlých, riedkosrstých psov, jedincov s veľmi svetlou pokožkou a u nahých (bezsrstých) plemien je preto vhodné uvažovať o dodatočnej ochrannej vrstve vo forme oblečenia – najmä pri dlhšom pobyte na priamom slnku, na pláži alebo v horách. Existujú špeciálne tričká pre psy s UV filtrom, ktoré sú priedušné a chránia najzraniteľnejšie časti tela – brucho, slabiny a chrbát.
Rovnako možno použiť opaľovacie krémy určené pre zvieratá, ktoré neobsahujú zinočnaté ani chemicky dráždivé zložky. Aplikujú sa na nos, uši a iné odhalené miesta, ktoré sú vystavené slnku, no v prípade nahých plemien je potrebné ošetriť celý povrch tela. Pozor, krémy určené pre ľudí môžu byť pre psa nebezpečné, najmä ak ich olizuje – preto je nevyhnutné používať len veterinárne schválené prípravky.
Bezsrsté a riedkosrsté plemená bez podsady vyžadujú extra ochranu pred teplom a spálením.
Čierne psy sú v nevýhode
Ak ste na fyzike dávali pozor, tak určite viete, že čierna farba pohlcuje svetlo. Platí to aj v prípade srsti – čierni a tmavosrstí chlpáči sa na slnku prehrievajú rýchlejšie ako podobní, no svetlí jedinci.Zhrnutie: Čo odporúčajú odborníci?
Veterinári na základe dlhoročných skúseností s rôznymi formami riešenia srsti u psov odporúčajú nasledovné:
- Pravidelne srsť vyčesávajte – toto je zvlášť dôležité u psov s podsadou. Odstraňovanie odumretej srsti a nečistôt zlepšuje cirkuláciu vzduchu. Odborná prax ukazuje, že najčastejšie problémy v lete súvisia nie so samotným typom srsti, ale so spôsobom starostlivosti o ňu. Psy, ktorým je pravidelne venovaná pozornosť, majú vyčesanú podsadu, čistú a suchú srsť a prístup k tieňu, zvládajú horúčavy podstatne lepšie – bez ohľadu na to, či majú dlhú alebo krátku srsť.
- Udržiavajte srsť čistú – špinavá alebo zamastená srsť horšie „dýcha“.
- Strihajte iba s mierou – u plemien, kde je to vhodné (pudel a pod.), udržiavajte strednú dĺžku srsti, aby sa zachovala jej ochranná funkcia.
- Nikdy psa nehoľte – výnimkou sú len situácie, ak je potrebné veterinárne ošetrenie alebo je srsť v takom stave, že ohrozuje zdravie kože.
- Nezabúdajte na hydratačný režim, možnosť schladenia (napr. vlhkým uterákom na bruchu a labkách) a obmedzenie aktivity počas najteplejších hodín dňa. Výber povrchu na venčenie tiež zohráva rolu – horúci asfalt môže spôsobiť popáleniny labiek, ktoré na rozdiel od ľudských nôh nie sú chránené topánkami.